Home » Akce školy 2022/2023 » Výlet DOV Malý svět techniky

Archiv

Výlet DOV Malý svět techniky

Dne 21. listopadu jsme se my, žáci a učitelé III.A, V.A, VI.A, VIII.A a IX.A vydali na výlet do Ostravy a navštívili tam Malý svět techniky U6. Ti z nás, kteří ho navštívili poprvé, byli překvapeni především interaktivitou většiny exponátů. A hlavně: Úplně vše jsme si tady mohli sami vyzkoušet!

Většina děl je zaměřena na lodní dopravu a vychází se zde hlavně z práce Julese Verna. Vše jsme si s nadšením vyzkoušeli. Vystoupali jsme na plošinu nad dmychadlo, otestovali potrubní poštu, prošli se ponorkou a závodili na šlapadlech.

To ale není zdaleka vše. V obráběcí dílně jsme si vyzkoušeli nelehkou práci s frézou, v kovodílně pak stříhání, ohýbání či ražení plechu. Pro radost jsme si vyrobili malý vlastní odznáček.

Úplně nejvíc nás bavil automobilový trenažér, ale i pocit pilota v kokpitu letadla nebo řidiče autobusu či motorky byl super zážitkem. Mohli jsme dokonce řídit parní lokomotivu!

Během našeho praktického poznávání různých historických i novějších technických vymožeností nám průvodce vyprávěl zajímavosti, z nichž každému jistě některá utkvěla v paměti. Jednou z nich je například bezvřetenový dopřádací stroj, český vynález z roku 1967, který ve své době velmi výrazně zrychlil spřádání bavlny. Pozoruhodná je také informace o velikosti celé expozice – 900 m², přičemž váha všech obřích dmychadel je 900 tun.  Nad expozicí se nachází 12 metrů vysoká plošina, kterou si také většina z nás nenechala ujít.

Celou tuto obrovskou expozici jsme opouštěli plni nových vědomostí a zážitků. Nikdo z nás nestihl projít všechny exponáty a proto se sem ještě někdy moc rádi vrátíme. /HV/