Home » Akce školy 2022/2023 » Škola v přírodě

Archiv

Škola v přírodě

V pondělí 15. 5. 2023 se žáci I. stupně a základní školy speciální vydali na cestu do Beskyd, na Horní Bečvu, kde strávili celý pracovní týden ve škole v přírodě.

Chata i celý areál Rekreačního zařízení Vítkovice se rázem proměnil na zakleté království, ve kterém bydlela královna, šašek, vodník, čert, kostlivec, čarodějka, a ještě mnoho dalších kouzelných bytostí.

Královna s pomocí vodníka a čarodějky pasovala hned první den všechny děti na rytíře a princezny, a tak započala záchrana zakletého království. Žáci se rozdělili do 4 skupin, vyrobili si vlastní erb, meče a koruny. Vzniklo tak království pekelníků, království myšáků, království žabáků a království borůvkových knedlíků. Všechny skupiny po celou dobu pečlivě plnily úkoly královny. Šli po šipkách a fáborcích, aby dokázali správně uhodnout názvy pohádek, vybarvili celé černobílé království, a dokonce se jim povedlo jej i rozveselit svým zpěvem a tancem, sportovali v duchu fair play – ne proto, aby zvítězili, ale proto, aby si užili radost z pohybu, za což pak byli všichni odměněni medailí a malou sladkostí.

Ve středu večer se žáci po dvojicích vydali překonat svůj strach na stezku odvahy. Ta vedla od šaška, k čertovi, se kterým děti hrály kostky, pak k vodníkovi, kterému pomohly vylovit ryby z potoka a pak ke smrtce, která jim za splnění úkolu dala drahokam. Za drahokam dostaly děti od jeptišky balónek. Na balónek měli žáci nakreslit svůj vlastní strach a v závěrečném ceremoniálu jej pak spolu s královnou přemohli.

Čtvrtý den se vydali na horu Šorštýn, kde se na vrcholku pod křížem ukrývala schránka, ve které byl schován lék na všechny nemoci. Ten měl pomoci zakleté království uzdravit. V tomto úkolu spojila síly všechna království. Žáci společně došli až na vrcholek hory, lék ze schránky získali a přinesli jej královně. Ta jim za to na oplátku slíbila odpolední opékání špekáčků, zpívání u kytary a večerní závěrečnou pyžamovou párty. Na návštěvu přijela také paní ředitelka s paní učitelkou Ryjáčkovou a přivezli nám všem koláčky a drobné sladkosti.

Pátý den nezbylo než rozdat diplomy žákům i pedagogům, poděkovat panu provoznímu za poskytnutí ideálního zázemí pro pohádkové království i za dobré jídlo a vydat se zase zpět do Uničova, k našim rodinám.

I když nám počasí příliš nepřálo, hodně pršelo a bylo chladno, všichni jsme si školu v přírodě velice užili. Některým se dokonce nechtělo ani domů. A tak jsme se hned domluvili, že sem musíme přijet také příští rok, abychom důkladně prozkoumali i další místa v blízkosti chaty. Příroda je tu totiž opravdu překrásná. /PP/