Home » Akce školní družiny 2022/2023 » Pečeme chléb, pletýnky, dalamánky…

Archiv

Pečeme chléb, pletýnky, dalamánky…

Paní vychovatelky pro nás připravily výlet do Litovle, tentokrát spojený s dílnami pod názvem „Pečeme chléb“. První naše „výletní“ zastavení patřilo návštěvě litovelské kavárny, kde nás očekával pekař, pan Luděk Bečica a majitelka kavárny paní Zuzana Strakošová. Po velice srdečném přivítání se mohlo všechno plánované uskutečnit… Úvod patřil povídání o zvycích a rituálech, které při pečení chleba dodržovali naši předkové. Seznámili jsme se s různými druhy mouky od zrna až po sklizeň a některé druhy mouky jsme i ochutnali. Také víme, jak důležitý pro „zadělání“ těsta je kvásek a jaký je rozdíl mezi kváskem a kvasnicemi. Pan pekař měl pro nás připravené těsto a již jsme mohli zapojit svoji fantazii. Vytvořili jsme pletýnky, dalamánky, rohlíčky, vše potřeli vodou a povrch dozdobili kmínem a různými druhy semínek. Pan pekař přenesl pečivo na plech a následovalo pečení, při kterém jsme samozřejmě asistovali.  Zaposlouchali jsme se do pohádky „O pekaři Luďkovi“, která nás velice zaujala. Pekařské výrobky se nám opravdu povedly a hlavně náramně chutnaly.

Následoval přesun do parku na dopravní hřiště, kde jsme všichni jezdili na kolech a koloběžkách podle dopravních značek. Osvěženi italskou zmrzlinou jsme se spokojeni vraceli autobusem do Uničova s pocitem krásně prožitého dne.   / AA  + ZV + PK /