Home » Akce školní družiny 2022/2023 » OHLÉDNUTÍ ZA ČARODĚJNICEMI

OHLÉDNUTÍ ZA ČARODĚJNICEMI

Pro tuto příležitost využily paní vychovatelky koncem dubna akci na Zámku v Čechách pod Kosířem pod názvem „Čarodějnice na zámku“. V plánovaný čas na žáky čekala „paní čarodějnice“, která nás bohatě seznámila s pověstmi „pálení čarodějnic“. Toto je spojené s magickým datem v noci ze 30. dubna na 1. května, jinak také Filipojakubská noc. Lidé v dobách minulých věřili v magické síly a čarodějnice. Poslední dubnovou noc se proto snažili chránit sebe, domácí zvířata i celou vesnici. Na kopcích za vesnicí pálili ohně, jejichž dým měl od tamních obydlí odehnat zlo a vše špatné. Cenný získaný popel rozhazovali po polích, aby úroda byla štědrá. Někteří lidé věřili v očistné účinky ohně a plameny proskakovali. Po bohatém a zajímavém úvodu nás paní čarodějnice provázela komnaty zámku a seznamovala nás s jednotlivými činnostmi, kterými se takové čarodějnice zabývaly. Seznámili jsme se s různými léčivými bylinkami, které se používaly na veškeré nemoci a neduhy, s kamínky, které měly léčivou moc, se zvířátky, která doprovázela takové bytosti. Dokonce jsme se seznámili a vyzkoušeli neviditelné písmo i různé barevné roztoky z přírodních materiálů. Nakonec jsme zjistili, že čarodějnice byly vlastně babky kořenářky, které pomáhaly lidem, ale že někteří lidé si to nedokázali rozumově zdůvodnit, proto je považovali za čarodějnice. Na závěr nás čekala tematická dílna, kde jsme si vymalovávali barvami a pastelkami krásné dřevěné výlisky ve tvaru kotlíku s různými baňkami.

Po úžasné prohlídce jsme se vydali na nedalekou rozhlednu Kosíř, ze které je krásný rozhled na celou Hanou. A počasí nám opravdu přálo. No prostě paráda! /AA/