Home » Akce školy 2021/2022 » Jsme si blíž – ukrajinské svátky jara a léta

Archiv

Jsme si blíž – ukrajinské svátky jara a léta

„Jsme si blíž“ je téma projektového dne, který proběhl ve třídě 3. A. Protože i u nás ve škole máme žáky z Ukrajiny, tak jsme se podrobněji seznámili s jejich zemí.

Žáci na interaktivní tabuli vybarvovali vlajky obou republik, naší, kterou již dobře znají a ukrajinskou, se kterou se právě seznámili. Seznámili jsme se i s ukrajinskými státními znaky a připomněli si i znaky naší republiky. Na Ukrajině se mluví jinou řečí než u nás, ukázali jsme si ukrajinskou cirylici a porovnávali ji s naší latinkou. Žáci dostali pracovní list, kde překládali jednoduchá slova do ukrajinštiny. Pak jsme si promítli prezentaci „Jaro a jarní svátky“ a přečetli si pověst „Jak jel Duben k Březnu na návštěvu”. Nechyběly ani české a ukrajinské pranostiky a vysvětlení si jejich významu.

V závěru hodiny jsme si pověděli, jak ukrajinské dívky vijí věnečky z pampelišek a pouští je po vodě, stejně jako u nás. Díky projektovému dni na téma zaměřené na ukrajinské svátky jara a léta, jsme přišli na to, že i když jsou obě země od sebe vzdálené stovky kilometrů, jsme si blíže, než jsme si mysleli…  /LŠ/