Home » Akce školy 2022/2023 » Škola v přírodě

Škola v přírodě

I v letošním roce jsme se na konci května vydali s žáky I. stupně a základní školy speciální na Horní Bečvu, kde jsme strávili 5 dní na škole v přírodě. Letos nám počasí přálo o něco více, než loni a tak jsme slunečné dny naplno využili k výletům a pobytu v lese.

Letošní program byl zaměřený na procvičení učiva prvouky a ekologii. Hned první den nás uvítala Matka Země, která nám vysvětlila, co jí trápí a jak bychom jí my lidé mohli pomoci. Pasovala nás všechny na bojovníky za planetu a písničkou přivolala bohyni jara Vesnu. Ta nám vyprávěla o jaru, o jeho krásách, ale také nebezpečích. Až do večera jsem plnili její úkoly, vydali jsme se do lesa a večer jsme si pustili pohádku Mezi živly.

Úterý bylo ve znamení léta – bohyně Živa nám vyprávěla o létě a o suchu a požárech, které jí trápí. Počasí bylo vskutku letní, a tak se část žáků vydala na výlet do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, aby si prohlédla, jak skromně a v souladu s přírodou žili naši předci. Druhá skupina vyrazila na celodenní výlet k přírodní památce Kladnatá Grapy, kolem Kladnaté pokračovala až na Mečovou a pak se vrátila zpět do chaty. Les jsme si opravdu užili všemi smysly. Část cesty jsme šli bosí a vnímali změny terénu ploskami nohou, ovlažili jsme se u několika studánek a po svačině jsme si odpočinuli na rozkvetlé louce. Večer jsme pak uspořádali turnaj v deskových hrách.

Ve středu vládla bohyně podzimu Mokoša. I počasí tomu nasvědčovalo, protože se ochladilo a bylo zataženo. I přesto jsme se vydali na horu Šorštýn, odkud jsme Mokoše přinesli 3 podzimní pavoučky, vyrobili jsme si škrabošky a svícny. Odpoledne jsme si užívali různé sportovní aktivity a také opékání špekáčků. Večer nesměla chybět stezka odvahy.

Čtvrtek nám přinesla bohyně zimy Morana zasloužený odpočinek. Dopoledne jsme šli na krátkou procházku, odpoledne jsme si na různých stanovištích mohli vyrobit lapač snů, zimní sněžítko, navléct si náramky, nazdobit čelenky nebo si užit voňavou masáž ve snoezelen koutku. Večer jsme vyrobenými dárečky obdarovali své spolužáky a začala závěrečná zimní párty.

V pátek nás navštívila Matka Země i všechny 4 bohyně – Vesna, Živa, Mokoša i Morana a rozdaly nám diplomy, medaile a drobné odměny. A pak už jsme jenom naskákali do autobusu a vyrazili na cestu zpět domů.

Během těchto 5 dnů jsme prožili mnoho intenzivních zážitků, o kterých budeme vyprávět doma i ve škole těm, kteří s námi nejeli. A už nyní se těšíme, co nám přinese škola v přírodě příští rok. /PP/