Home » Akce školy 2021/2022 » Výlet do Olomouce – Legionářský vlak

Archiv

Výlet do Olomouce – Legionářský vlak

V pondělí 20. 9. 2021 jsme se s dětmi 7. a 8. třídy vydali do Olomouce, kde jsme na Hlavním nádraží zhlédli repliku legionářského vlaku, který v letech 1918 – 1920 mohl křižovat Sibiří. Každý vagon představoval kus legionářského života od obytných vozů přes zdravotní, poštovní až k obrněným. U každého jsme si vyslechli krátký výklad o nelehkém životě československých vojáků. Kromě bojového nasazení se věnovali i obyčejným a všedním věcem, jako je vydání tiskovin, výrobou uměleckých předmětů, v začátcích i výzdobou vagonů. Mnozí si v Rusku našli ženy a založili rodiny, se kterými nakonec přicestovali do Československa. V současnosti již žádný z legionářů není mezi živými, a tak si jejich anabázi můžeme připomenout alespoň touto formou, neboť nesmíme zapomínat, že to byli právě oni, kdo se obětovali pro vznik Československa. /PB/