ŠKOLNÍ ROK 2023/2024
LISTOPAD, MĚSÍC PADAJÍCÍHO LISTÍ
Listopad je také indiánský měsíc „bláznivý“. V naší zeměpisné poloze bývá předzvěstí zimy. Pryč ale s myšlenkami na nevlídné plískanice. I listopadové dny mohou být slunečné a teplé. Kdo se odváží tvrdit, že je listopad měsícem smutným? Snad proto, že si hned v jeho úvodu připomínáme památku zesnulých? Smrt je vlastně jen pokračováním života, také může mít chvíle hezčí, slavnostnější, třeba i plné radosti v podobě zástupů rozsvícených svíček a kytic živých květů. Listopad jsme si náramně užili, prozkoumali jsme listopadovou přírodu a počasí, z krásných přírodnin jsme vyráběli podzimní dekorace. /MK/
ČERVENÁ ŘEPA
Na záhony jsme v dubnu zaseli červenou řepu. V říjnu jsme řepu sklidili a v hodině pracovních činností jsme ji zavařili do sladko kyselého nálevu. Už se nemůžeme dočkat až ji ochutnáme. Víme totiž, že červená řepa je super potravina a má spoustu léčivých účinků. /MK/
PEČEME JABLEČNÝ ZÁVIN
Na školní zahradě jsme letos na podzim sklidili spoustu ovoce. Nejvíce se urodilo jablek. Jablíčka byla krásná, voňavá a úplně BIO. Úspěšně jsme tedy zahájili „štrůdlovou sezónu“ a pochutnali si na prvním jablečném závinu. /MK/
MELOUNOVÁ SKLIZEŇ
Letos jsme do skleníku zasadili i sazenice vodního melounu. Pěstitelský úspěch byl veliký. Urodily se tři krásné plody vodního melounu. Ještě na konci října jsme si na posledním kousku pochutnali. Byl sladký a šťavnatý. Takový v supermarketu na konci října rozhodně nekoupíte. /MK/
VÝRODA MARMELÁDY Z ÁRONIE
Letos se na jeřábu urodilo opravdu hodně bobulí. Vyrobili jsme lahodnou marmeládu, kterou si domů odnesl každý žák naší školy. /MK/
ŠKOLNÍ ROK 2020/2021
I. TŘÍDA
Třídní učitelka: Mgr. Světlana Janská
Asistent pedagoga: Jarmila Klimešová
Představujeme kolektiv žáků I. třídy a jejich úspěchy na školní zahradě. Stála za nimi pravidelná práce od jara, která přinesla krásnou úrodu.
II. TŘÍDA
Třídní učitelka: Mgr. Martina Kubíčková
Asistenti pedagoga: Leona Šaršová, Hana Šnejdarová
Představujeme paní učitelku Marťu a její partu, která od jara nelenila a hned, jak to počasí dovolilo, vysela do záhonů hrášek, ředkvičky, salát a červenou řepu. Ředkvičky jsme chroupali, hrášek louskali a řepu si na podzim zavaříme.
IV. TŘÍDA
Třídní učitelka: Mgr. Pavla Pěnčíková
Asistenti pedagoga: Tereza Plháková, Veronika Štěpánová, Michal Focher
Všechno roste, jako z vody! A ne jako, ale doopravdy. Z dešťové vody, kterou chytáme do nádrže a pak nám samospádem doteče až do skleníku.
V. TŘÍDA
Třídní učitelka: Mgr. Hana Floderová
Asistent pedagoga: Petra Králová
Další posilu v řadách zahradníků tvoří neodmyslitelně žáci druhého stupně. Při výběru osiva sice zaměnili semínka červené řepy a ředkvičky, ale všechno dobře dopadlo. Vzrostlé rostlinky už na svém záhonku bezpečně poznali.
VI. TŘÍDA
Třídní učitelka: Mgr. Hana Ryjáčková
Aby nám zelenina na záhoně a ve skleníku pěkně rostla, musí se půda připravit. O to se starají kluci na druhém stupni. Ti umí rýt a hrabat ze všech nejlépe.
V PARKU
Naše škola se nachází nedaleko městského parku. Je to pro nás oáza. Často se tam učíme a hrajeme si. Taková prodloužená ruka naší školní zahrady, kde pozorujeme rostliny i živočichy. Nedávno jsme zahlédli i bobra evropského.
VÝROBA SIRUPU Z ÁRONIE, ČERNOPLODÉHO JEŘÁBU
Na školní zahradě máme několik ovocných dřevin, mezi nimi i černoplodec. Na podzim byl obsypaný bobulemi, ze kterých jsme vyrobili lahodný a zdravý sirup.
ZAHRADNÍ SLAVNOST
V září jsme pořádali zahradní slavnost. Pod krásnou, staletou lípou se dobře odpočívá. Bohužel jsme ji museli pokácet, byla totiž nemocná. Měla v sobě velikou hnilobu a ani doktor stromů ji nedokázal zachránit zdravotním řezem.
PÉČE O ŽIVOČICHY
Na zahradě jsme instalovali krmítka a budku pro drobné ptactvo. Ptáky v zimě poctivě přikrmujeme a budku kontrolujeme a čistíme. Na krmítko létali stehlíci, sýkory, hrdličky a vrabci. Taky se staráme o hmyz. Máme hmyzí hotel. Je to sice malý hotýlek, ale brzy ho obydlel čmelák.
SKLIZEŇ
Sklízíme tyto druhy ovoce: jablka a hrušky, jeřáb, maliny a rybíz a v městském parku dřín. Sázíme také brambory, cibuli a česnek. Tyto suroviny používáme na vaření ve cvičné kuchyni.
SMÍŠENÉ KULTURY ZELENINY
Na záhonech se snažíme vysazovat spřátelené druhy zelenin. Věděli jste například, že hlávkový salát se kamarádí s česnekem?