Home » Akce školy 2022/2023 » Masopust v I. A

Archiv

Masopust v I. A

Jeden z únorových školních dnů jsme v I. A věnovali učivu o masopustu. Doba od 7. ledna trvá přibližně měsíc a půl a my jsme se zábavnou formou dozvěděli, proč a jak toto období slavili naši předkové.

Po celou dobu masopustu se konaly taneční zábavy, zabíjačky i svatby. O nedělích se scházela rodina u bohatého stolu. Sousedé se navštěvovali a společně hodovali. Pekly se koláče a masopustní koblihy. Někde lidé pochovávali (zakopávali do země) basu na znamení, že se budou muset obejít nějaký čas bez muziky.

Na několika videích jsme si ukázali, že průvody maškar můžeme vidět dodnes na mnoha místech naší republiky. Nechybí v nich masky, z nichž každá má svůj význam. Medvěd byl symbolem síly a plodnosti, smrtka symbolem konce a oblíbenými byli i vodníci, šaškové, řemeslníci a hudebníci. Lidé věřili, že když se převléknou za zvířata, tak získají jejich vlastnosti. Masopustní veselí není pouze česká či moravská tradice. Zvyky a obyčeje z cizích zemí se sice liší, ale podstata zůstává stejná: hudba, jídlo, tanec a spousta zábavy.

I my jsme si ve třídě den pěkně užili. Paní učitelka nám namalovala na obličej masky vlka, tygra, lva a kočky, ve kterých jsme si při oblíbených písničkách vesele zaskotačili. Vyrobili jsme si i další masky z papíru: masku tygra, zajíce a medvěda. A v pracovním vyučování jsme si pak upekli výborné koblihy. Tento den nás učení opravdu bavilo.🍀😊💕 /HV/