Home » Akce školy 2022/2023 » Hvězdárna a muzeum v Prostějově

Archiv

Hvězdárna a muzeum v Prostějově

V České republice nyní existují necelé tři desítky hvězdáren s profesionálním obsazením. V dubnu jsme se rozhodli navštívit s žáky naší školy tu nejbližší, Hvězdárnu v Prostějově.

Dopolední program měl dvě části. Nejprve žáci navštívili Hvězdárnu, kde se zúčastnili komentované prohlídky pozorovatelny s výstavou různých dalekohledů. A protože nám počasí přálo měli jsme možnost pozorovat Slunce speciálním dalekohledem a slunečními brýlemi. Poté následovala přednáška s projekcí věnovaná Sluneční soustavě a principech fungování vesmíru, kterou jsme si moc užili. Poznali jsme tajemství všech osmi planet naší hvězdné soustavy. Proč není planeta nejbližší ke Slunci tou nejteplejší a planeta nejvzdálenější od Slunce tou nejchladnější? Které planety mají atmosféru? Co znamená, že je planeta plynná, nebo terrestrická? Proč nevidíme planety na obloze podobně jako Měsíc? Proč není Pluto planetou? Co jsou komety a odkud se berou? To, a mnohem víc jsme se dozvěděli během přednášky s pomocí mechanických i digitálních modelů Sluneční soustavy a projekce.

Na druhou část dopoledne jsem se přesunuli do muzea, kde pro nás byl připraven program s přednáškou a aktivitami věnovaný Velikonocím, tradicím a lidovým zvykům s nimi spojenými. Poté následovala tvořivá dílna, ve kterém si všichni mohli vlastnoručně vyrobit velikonoční ozdoby. /TZL/